Εργασίες Β2β: Περιδιαβαίνω την πόλη μου από το χθες στο σήμερα

Οι μαθητές των τμημάτων Β1β, Β2 και Β3α στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής υλοποιήσανε δραστηριότητες με αποτέλεσμα την παραγωγή ολιγόλεπτων video με θέμα "Περιδιαβαίνω την πόλη μου από το χθες στο σήμερα"

Πρωταρχικός σκοπός της δραστηριότητας ήταν οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με τον όρο Web 2.0 και κατ' επέκταση να γνωρίσουν ένα Web 2.0 εργαλείο, το Animoto, με το οποίο δημιούργησαν video με φωτογραφίες. Τις φωτογραφίες τις αναζήτησαν στο Διαδίκτυο κάνοντας χρήση των Μηχανών Αναζήτησης αλλά και φωτογραφίζοντας και οι ίδιοι γωνίες της πόλης.

Αφού χωρίστηκαν σε ομάδες επέλεξαν ποιά πτυχή της πόλης ήθελαν να προβάλλουν. Έτσι το οι μαθητές του Β3α δημιούργησαν video που μας ταξιδεύουν στην Καβάλα του χθες και παρουσιάζουν την πόλη μέσα από το πέρασμα του χρόνου. Αντίθετα οι μαθητές του Β1α και Β2 επέλεξαν να μας ταξιδέψουν στην Καβάλα του σήμερα και δημιούργησαν video που προβάλλουν τα αξιοθέατα της, της παραλίες της, τα φυσικά της τοπία παρουσιάζοντας την πόλη ως μαγική, ως ιδανικό τόπο διακοπών.

Ακολουθούν τα video τα οποία μπορείτε να απολαύσετε.

Εργασίες του Β2β: " Η Καβάλα του σήμερα"