Μελέτη της ηλέκτρισης με Επαγωγή (Κεφ. 1.4), με Εικονικό Εργαστήριο

44965577 304974386770010 1782292027749171200 n 450x600Η διαδικασία ηλέκτρισης με επαγωγή ενός αντικειμένου είναι εκτός διδακτέας ύλης τα τελευταία χρόνια. Ένας λόγος είναι το γεγονός ότι για να γίνει κατανοητό το φαινόμενο αυτό θα πρέπει να εξεταστεί μικροσκοπικά, κάτι που είναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνει με τη χρήση παραδοσιακών διδακτικών μέσων.

Ωστόσο, τα πιο εντυπωσιακά πειράματα στατικού ηλεκτρισμού αφορούν στην ηλέκτριση με επαγωγή: Μπαλόνια και πλαστικά καλαμάκια που κολλάνε στον τοίχο, στυλό που έλκει μικρά χαρτάκια, μπαλόνια ή στυλό που έλκουν το νερό κ.α. Πώς είναι δυνατό λοιπόν να είναι δυνατή η παρουσίαση τόσο εντυπωσιακών και ελκυστικών πειραμάτων στους μαθητές Γυμνασίου, δίχως να δίνεται η εξήγησή τους;

Η μοναδική λύση είναι η χρήση εικονικών εργαστηρίων, που παρέχουν τη δυνατότητα αναπαράστασης μικροσκοπικών φαινομένων, που είναι πρακτικά αδύνατο να αναπαραχθούν με άλλους τρόπους. Στην περίπτωσή μας, επιλέξαμε τα εικονικά εργαστήρια του Πανεπιστημίου του Colorado (Phetsimulations) που είναι προσβάσιμα στο Googleplaystore, στη διεύθυνση: https://play.google.com/store/apps/details?id=edu.colorado.phet.android_app

Το παραπάνω λογισμικό κοστίζει 1 €. Η εγκατάσταση έγινε σε ένα tablet και στη συνέχεια διαμοιράσθηκε στα υπόλοιπα Tablets μέσω της εφαρμογής SHAREit (Playstore: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lenovo.anyshare.gps

Το εργαστήριο που πραγματοποιήθηκε ήταν το “BalloonsandStaticElectricity”. Όλοι οι μαθητές της Γ’ Γυμνασίου του 3ου Γυμνασίου Καβάλας (τέσσερα τμήματα, 90 περίπου μαθητές), αφού είχαν ήδη πραγματοποιήσει πολλά πειράματα ηλέκτρισης με επαγωγή χρησιμοποιώντας απλά υλικά, μελέτησαν μικροσκοπικά και κατανόησαν το φαινόμενο μέσω του εικονικού εργαστηρίου. Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές έτριψαν εικονικά μπαλόνια στο εικονικό πουλόβερ και στη συνέχεια τα κόλλησαν στον εικονικό τοίχο, παρατηρώντας τη μετακίνηση ηλεκτρονίων του τοίχου και την έλξη των μπαλονιών από αυτόν.

Είναι βέβαια αυτονόητο να επισημάνουμε, ότι το συγκεκριμένο εικονικό εργαστήριο βοηθάει εξίσου και στη μελέτη της ηλέκτρισης με τριβή.