Εφαρμογή σεναρίων Πρωτέα (1)

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά συνεχίζει το ταξίδι του το πρόγραμμα του κέντρου ελληνικής γλώσσας που έχει ως αντικείμενο του τη σύνταξη και την εφαρμογή σεναρίων με την αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών. Μαζί με το πρόγραμμα ταξιδεύουμε και όλοι εμείς που συμμετέχουμε σ' αυτό. Πολλά από τα σενάρια που έχουν συνταχθεί έχουν ήδη αναρτηθεί στη βάση δεδομένων του Πρωτέα. Οι εργασίες των μαθητών του 3ου Γυμνασίου Καβάλας που ακολουθούν, πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο της εφαρμογής δύο εξαιρετικών σεναρίων που συντάχθηκαν από τους Γ.Κονδυλόπουλο και Ανδρέα Γαλανό. Για τις ανάγκες της εφαρμογής των δύο σεναρίων, τα οποία δεν έχουν αναρτηθεί ακόμη στον Πρωτέα, αξιοποιήθηκαν στο πρώτο σενάριο ένα wiki που φιλοξένησε τις εργασίες των μαθητών, στο δεύτερο το edmodo καθώς και πολλά σύγχρονα διαδικτυακά εργαλεία. Το θέμα του πρώτου σεναρίου είναι ο  βίαιος ξεριζωμός των ανθρώπων από τις πατρίδες και τα σπίτια τους και  του δεύτερου η Άννα Φρανκ και τα σύγχρονα κοινωνικά δίκτυα. Τα σενάρια του Πρωτέα μπορείτε να τα βρείτε εδώ.