Dimitri Mendeleev

Ένα σύντομο βιογραφικό σημείωμα για τον πατέρα του Περιοδικού Πίνακα των χημικών στοιχείων Dimitri Mendeleev που διαβάζει ο μαθητής Θανάση Χρήστος. Σημείωμα που μας συνδέει, μας εισάγει στο θεατρικό "Ληστεία στη Λεωφόρο Χημείας" .

Αθηνά Βολτέα

Ληστεία στη λεωφόρο Χημείας

Ξεκινήσαμε το Γενάρη του ΄20 με την επιθυμία να παρουσιάσουμε μία θεατρική παράσταση στο τέλος της σχολικής χρονιάς. Η πανδημία και το 1ο lockdown πάγωσε αυτήν την επιθυμία. Το 2ο lockdown ακύρωσε για δεύτερη φορά τη δυνατότητα πραγματοποίησης αυτής της παράστασης. Τα παιδιά όμως επέμεναν. Έτσι, αντί να παίξουν μπροστά σε κοινό έπαιξαν μπροστά στο μικρόφωνο.

Με ελάχιστες πρόβες, με λαθάκια, μα με καλή και χαρούμενη διάθεση σας παρουσιάζουν το θεατρικό τους. Απολαύστε το…

Βολτέα Αθηνά

Ο περιοδικός πίνακας των χημικών στοιχείων από Ζ=65 έως Ζ=118

Η επιμονή της μαθήτριας Άννας Δουλγερίδου να δημιουργήσει τραγούδι με τα χημικά στοιχεία που αδικήθηκαν και δεν παρουσιάστηκαν στο πρώτο μουσικό video από τη μαθήτρια Κατερίνα Κασάπη οδήγησε στη δημιουργία, ακόμη μιας μουσικής παρουσίασης. Εκεί όπου συστήθηκαν και τα υπόλοιπα χημικά στοιχεία με ατομικό αριθμό από Ζ=65 έως Ζ=118.

Εν μέσω πανδημίας λοιπόν και διπλού lock down ιδού το αποτέλεσμα αυτής της προσπάθειας.

Στο χορευτικό συμμετείχαν οι μαθητές: Γιαπουτζή Δέσποινα, Γούντμπριτς Λεωνίδας, Κλεοβούλου Ελπινίκη, Κόννοβα Καλλιρόη, Παπαντωνίου Σμαράγδα, Πέκος Πάρης, Σταυράκη Αγγελική, Τολούδη Ιωάννα.

Βολτέα Αθηνά