Πανευρωπαϊκή Πιστοποίηση eSafety για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Από τις 27 Ιανουαρίου 2016 το σχολείο μας είναι μέλος του Ευρωπαϊκού Σχολικού Δικτύου (European Schoolnet) και συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eSafety Label, μέσω του οποίου μετά από αξιολόγηση απέκτησε τη Χάλκινη Ετικέτα Πιστοποίησης eSafety.

Bronze 2016 1 el d0609

Η ετικέτα ψηφιακής ασφάλειας προσφέρει μια εικόνα για τις προδιαγραφές eSafety στα σχολεία της Ευρώπης και παγκοσμίως. Το εργαλείο πιστοποίησης eSafety Label έχει σκοπό να βοηθήσει τα σχολεία να εντάξουν τις Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνίας (Τ.Π.Ε.) στην Εκπαίδευση και να τα εφοδιάσει με πηγές και εργαλεία, για να βελτιώσουν το επίπεδο της ηλεκτρονικής ασφάλειας.

Το σχολείο διακρίθηκε λόγω της Πολιτικής του για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο και των δράσεων που υλοποιεί με στόχο να εκπαιδεύει και να προβληματίζει τους μαθητές του και να ενημερώνει τα υπόλοιπα μέλη της σχολικής κοινότητας για την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου. Έλαβε από το πρόγραμμα eSafety Label ένα σχέδιο δράσης προσαρμοσμένο στις ανάγκες του για να το υλοποιήσει σε χρονική διάρκεια το πολύ 18 μηνών, ώστε να βελτιωθεί περαιτέρω η διαδικτυακή ασφάλειά του και να μπορεί αργότερα να υποβάλλει νέο έντυπο αξιολόγησης για να αποκτήσει ετικέτα πιστοποίησης ανωτέρου επιπέδου.

Η πιστοποίηση για την ψηφιακή ασφάλεια στοχεύει στο να συνδράμει το σχολείο στην αντιμετώπιση της πρόκλησης να παρέχει ένα πιο ασφαλές περιβάλλον για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς.