1ο Βραβείο στον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για την Κύπρο

Το σχολείο μας απέσπασε το 1ο βραβείο στον 2ο Πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό, «Κύπρος: 1974-2015 Δεν ξεχνώ, διεκδικώ, δημιουργώ» στην κατηγορία «ταινία μυθοπλασίας».

Οι συμμετέχουσες μαθήτριες της Γ? τάξης: Λαμπρινού Μαρία, Πολυκάρπου Ελένη, Πυθαρά Ελένη, Τσεκμέζογλου Μάρια, Τσεντεμεϊδου Φαίη με την καθοδήγηση των καθηγητών τους κ. Γερακίνη Αλεξάνδρας και κ. Σταυράκη Σταύρου έγραψαν το σενάριο και πρωταγωνίστησαν στην ταινία. Η κ. Γερακίνη  Αλεξάνδρα ήταν υπεύθυνη για τη δημιουργία της ιστορίας της ταινίας και ο κ. Σταυράκης Σταύρος για το σενάριο και την επιμέλεια του βίντεο.

Το διαγωνισμό συνδιοργάνωσαν η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, η Πρεσβεία της Κύπρου στην Ελλάδα ? Μορφωτικό Γραφείο ? Σπίτι της Κύπρου και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας (σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου).

Βασική επιδίωξη του προγράμματος ήταν πέρα από την ευαισθητοποίηση σχετικά με το Κυπριακό πρόβλημα, να αποτελέσει «γέφυρα» ανάμεσα στην Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια και να ενδυναμώσει τη συνεργασία και την επικοινωνία ανάμεσα σε όλες τις κοινότητες του Ελληνισμού.

proslisi kiprosΗ εκδήλωση βράβευσης των σχολείων που διακρίθηκαν θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα (Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, Κεντρική αίθουσα) την Παρασκευή 15 Απριλίου 2016.

Συγχαρητήρια σε όλους!

Δείτε την ταινία