Βράβευση στον 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για τον Ποντιακό Ελληνισμό

Την Παρασκευή 10 Νοεμβρίου 2017 παραβρεθήκαμε στην τελετή βράβευσης μαθητών που συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα: Ποντιακός Ελληνισμός: «Μνήμες και όνειρα» που διοργανώθηκε κατά το σχολικό έτος 2016-17 από την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών και το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας – Θράκης). Το σχολείο μας κατέλαβε την πρώτη θέση στην κατηγορία «Εφημερίδα», με την δημιουργία της εφημερίδας «Μνήμες Πόντου». Συνοδοί καθηγητές ήταν οι υπεύθυνες καθηγήτριες του προγράμματος.

Προηγήθηκε επίσκεψή στο Μουσείο του Μακεδονικού Αγώνα. Εκεί είχαμε την ευκαιρία να πληροφορηθούμε για τον πολύχρονο και αιματηρό πόλεμο ανάμεσα στους Έλληνες και τους Βούλγαρους για το ποιος θα κυριαρχήσει στην περιοχή της Μακεδονίας. Συγκεκριμένα,γνωρίσαμε την οργάνωση της αστικής και της αγροτικής κοινωνίας εκείνη την περίοδο, είδαμε τα διάφορα είδη του οπλισμού των Μακεδόνων αγωνιστών και πήραμε μια καλή γεύση από τις συνθήκες υπό τις οποίες διεξάγονταν οι μάχες κατά την περίοδο του Μακεδονικού Αγώνα, δεδομένου ότι το μουσείο προσέφερε αναπαραστάσεις από στιγμιότυπα πολεμικών συγκρούσεων, εμπλουτισμένες με ηχητικό υλικό. Μέσα από αυτήν την επίσκεψη ενισχύθηκε η εθνική μας αντίληψη, καθώς γνωρίσαμε καλύτερα τους αγώνες των προγόνων μας και συνειδητοποιήσαμε πως χωρίς αυτούς η Μακεδονία δεν θα ήταν τώρα ελληνική.

Μετά την επίσκεψη ακολούθησε ολιγόλεπτη ανάπαυλα και κατόπιν κατευθυνθήκαμε στον χώρο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Πλήθος μαθητών κατέφθασαν από όλη την Ελλάδα για να τους απονεμηθεί το βραβείο. Βραβεύτηκαν πολλά σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για τις επιδόσεις τους στην δημιουργία ζωγραφιών, σκίτσων, ταινιών μικρού μήκους, τραγουδιών κ.ά. Μερικά από τα έργα αυτά ήταν ιδιαίτερα συγκινητικά και αποκαλυπτικά της δημιουργικής φαντασίας των μαθητών. Όταν ήρθε η σειρά μας, ο Υφυπουργός Παιδείας Κώστας Ζουράρις μάς απένειμε τον σχετικό έπαινο και μας έδωσε τα συγχαρητήριά του για την προσπάθεια μας. Η χαρά μας ήταν απερίγραπτη, ο ενθουσιασμός μας μεγάλος και ακόμη μεγαλύτερη η περηφάνια μας. Στο τέλος της επίσκεψής μας στην συμπρωτεύουσα ακολούθησαν στιγμές χαλάρωσης και διασκέδασης.

Ως ομάδα θεωρήσαμε πως η εμπειρία μας αυτή αποτέλεσε μια εξαίρετη κατακλείδα για την συμμετοχή μας στο πρόγραμμα του Ποντιακού Ελληνισμού, χάρη στο οποίο ήρθαμε πιο κοντά στις ρίζες μας και νιώσαμε περισσότερο Έλληνες: έγινε αφορμή να γνωρίσουμε καλύτερα το πονεμένο παρελθόν των προγόνων μας που, ενώ εκδιώχθηκαν και κυνηγήθηκαν ανηλεώς, κατάφεραν να επιβιώσουν και να εξασφαλίσουν την ιστορική τους συνέχεια. Αυτήν την αίσθηση της ιστορικής συνέχειας παρέδωσαν σε μας. Σκοπός μας είναι να την διαφυλάξουμε και να την μεταδώσουμε και σε άλλους. Πιστεύουμε πως το καταφέραμε μέσα από την εφημερίδα που δημιουργήσαμε.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό και βίντεο από την εκδήλωση