Σχολικό Σκακιστικό Πρωτάθλημα 2019

Οι προκριματικοί αγώνες του Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος για την Π.Ε. Καβάλας έγιναν στις 16 και 17 Μαρτίου 2019 στην Χρυσούπολη.

Το Σάββατο 16 Μαρτίου 2019 διεξήχθησαν οι ομαδικοί σχολικοί αγώνες σκάκι, σε επίπεδο νομού. Στην κατηγορία των γυμνασίων συμμετείχαν 9 ομάδες. Η ομάδα του σχολείου μας κατάκτησε την 1η θέση με 5 νίκες σε 5 αγώνες, συνεχίζοντας έτσι την μακρά παράδοση του σχολείου στο σκάκι. Η σύνθεση της ομάδας: Κυριακίδης Αναστάσιος, Αποστολακάκη Ευαγγελία, Κρασοτούλομος Ελευθέριος, Τζήμου Ουρανία.

Εκτός από τα ομαδικά, τα παιδιά είχαν επιτυχίες και στους ατομικούς σχολικούς αγώνες σκάκι, που έγιναν την Κυριακή 17 Μαρτίου 2019. Συγκεκριμένα, στην Α' τάξη γυμνασίων Π.Ε. Καβάλας ο Κρασοτούλομος Ελευθέριος κατέλαβε την 1η θέση και η Τζήμου Ουρανία την 3η θέση. Στη Β' τάξη η Αποστολακάκη Ευαγγελία κατέλαβε την 3η θέση και στην τρίτη τάξη ο Κυριακίδης Αναστάσιος την 1η θέση.

Θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά και καλή επιτυχία στους ημιτελικούς αγώνες του Σχολικού Πρωταθλήματος Αν. Μακεδονίας - Θράκης που θα διεξαχθούν στις 23 και 24 Μαρτίου 2019 στην Ξάνθη.