Σχολικό Σκακιστικό Πρωτάθλημα 2022

Στο πλαίσιο του Πανελληνίου Σχολικού Πρωταθλήματος Σκάκι, διεξήχθησαν στις 14 και 15 Μαΐου 2022, στο Φουαγιέ του Αμφιθεάτρου, οι προκριματικοί αγώνες του Σχολικού Πρωταθλήματος Περιφερειακής Ενότητας Καβάλας.

Το Σάββατο 14 Μαΐου 2022 πραγματοποιήθηκαν οι ομαδικοί αγώνες. Στην κατηγορία των γυμνασίων συμμετείχαν 2 ομάδες. Η ομάδα του σχολείου μας κατάκτησε την 1η θέση μετά από 2 γύρους με 2 νίκες, συνεχίζοντας την μεγάλη παράδοση που έχει το γυμνάσιό μας σε αυτό το πνευματικό άθλημα. Την ομάδα αποτελούσαν οι μαθητές της Α’ τάξης Μιχαηλίδου Χριστίνα, Μπακιρτζής Άγγελος και οι μαθητές της Γ’ τάξης Καμπερίδης Χαράλαμπος, Λημνιούδη Μαρία και Μπακιρτζής Κωνσταντίνος.

Την Κυριακή 15 Μαΐου 2022 πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες σε ατομικό επίπεδο ανά τάξη. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε στην Α' τάξη από τον Μπακιρτζή Άγγελο που κατέλαβε την 1η θέση, και στην Γ' τάξη από τον Καμπερίδη Χαράλαμπο που κατέλαβε την 1η θέση.

Μετά τη λήξη των αγώνων πραγματοποιήθηκε η βράβευση των μαθητών και των ομάδων.

Θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά!!!

Kαλή επιτυχία στα Πανελλήνια Μαθητικά Πρωταθλήματα, που θα διεξαχθούν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας στον Πειραιά στις 11-13 Ιουνίου.