Ενότητα 3.3: Μη τραβάς άλλο το σκοινί!

2 800x600Η ύλη της Φυσικής της Β’ Γυμνασίου μπορεί να προσφέρει πολλές αφορμές ώστε να συνδεθεί η επιστήμη με την καθημερινότητα. Κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει πολύ εύκολα είτε με την πραγματοποίηση πειραμάτων είτε με τη χρήση Τ.Π.Ε., δηλαδή προσομοιώσεων και εικονικών πειραμάτων.

Το κεφάλαιο 3.3. αναφέρεται στη σύνθεση και ανάλυση δυνάμεων, δίνοντας μια ευκαιρία στους μαθητές να αντιληφθούν την έννοια της συνισταμένης δύναμης μέσω της διελκυστίνδας. Αρωγός του εκπαιδευτικού είναι η σχετική προσομοίωση PhETτου Πανεπιστημίου του Colorado. Η εφαρμογή με τις προσομοιώσεις ήταν εγκατεστημένη στα tabletsκαι τα κινητά που χρησιμοποιούν οι μαθητές στο σχολείο αποκλειστικά για αυτές τις περιπτώσεις (googleplay: (https://play.google.com/store/apps/details?id=edu.colorado.phet.android_app). Επιλέχθηκε η προσομοίωση “ForcesandMotion: Basics”, που εμφανίζει μια εικονική διελκυστίνδα, με τη βοήθεια της οποίας οι μαθητές μπορούν να πειραματισθούν παίζοντας με δυνάμεις στην ίδια διεύθυνση. Πρόκειται για προσομοίωση με λίγες παροχές, που ωστόσο παρέχει ένα πιο ελκυστικό μοντέλο από αυτό που σχεδιάζει ο εκπαιδευτικός στον πίνακα και σίγουρα βοηθάει στην εκμάθηση της εύρεσης της συνισταμένης ή κάποιας συνιστώσας με παιγνιώδη τρόπο. Επίσης, μπορεί να αποτελέσει μια καλή εισαγωγή για τις ενότητες που ακολουθούν και αφορούν τη σχέση δύναμης, ισορροπίας και μεταβολής της ταχύτητας.