Εθνικό πρόγραμμα e-twinning «Διερευνώ τη Φυσική, γνωρίζω τη Φύση»

Φέτος συγκροτήθηκε στο σχολείο μας ένα scienceclub, μια επιστημονική ομάδα μαθητών δηλαδή που συνεργάζονται ώστε να μελετήσουν θέματα φυσικών φαινομένων. Υπεύθυνος καθηγητής και καθοδηγητής τους είναι ο Μανόλης Κουσλόγλου, Φυσικός. Οι μαθητές που απαρτίζουν την επιστημονική ομάδα ανήκουν όλοι στο Γ3, καθώς δεν επιτρέπονται τα μικτά τμήματα.

Το scienceclub εντάχθηκε σε πρόγραμμα μαθητικών δραστηριοτήτων (Περιβαλλοντική), αλλά και σε εθνικό πρόγραμμα e-twinning με θέμα «Διερευνώ τη Φυσική, γνωρίζω τη Φύση». Το πρόγραμμα διεξάγεται κάθε Πέμπτη, εκτός σχολικού ωραρίου στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του 3ου Γυμνασίου Καβάλας.

Οι μαθητές αξιοποιούν tablets και ασύρματους αισθητήρες τελευταίας γενιάς που τους παρέχονται, προκειμένου να διερευνήσουν φυσικά μεγέθη και φαινόμενα, εφαρμόζοντας την επιστημονική μέθοδο (inquiry-basedlearning). Να σημειωθεί ότι το λογισμικό που χρησιμοποιείται είναι τέτοιο που επιτρέπει ακόμη και την εξ αποστάσεως συμμετοχή οποιουδήποτε μαθητή κωλύεται κάποια ημέρα να παραβρεθεί στο εργαστήριο, για εξαιρετικά σοβαρούς λόγους. Στόχος του προγράμματος είναι η ανάπτυξη δεξιοτήτων του 21ου αιώνα για τους μαθητές (κριτική σκέψη, δημιουργικότητα, επικοινωνία, συνεργασία, επίλυση προβλήματος κλπ).

Το πρόγραμμα υποστηρίζεται από το Εργαστήριο Διδακτικής της Φυσικής και Διδακτικής Τεχνολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (με δανεισμό εργαστηριακού υλικού και συνεργασία στην ανάπτυξη του διδακτικού υλικού). Στο πλαίσιο του e-twinning υπάρχει συνεργασία με τμήμα του Γυμνασίου Νέας Περάμου.