1η Διαδικτυακή επίσκεψη στο πρόγραμμα e-twinning «Διερευνώ τη Φυσική, γνωρίζω τη Φύση»

Στο πλαίσιο του προγράμματος e-twinning "Διερευνώ τη Φυσική, γνωρίζω τη Φύση", αλλά και το αντίστοιχο Μαθητικών Δραστηριοτήτων του 3ου Γυμνασίου Καβάλας, είχαμε μια πολύ σημαντική διαδικτυακή επίσκεψη. Ο Καθηγητής Φυσικής του Τομέα Στερεάς Κατάστασης και Διευθυντής του Εργαστηρίου Διδακτικής της Φυσικής & Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας, κ. Ευριπίδης Χατζηκρανιώτης, πραγματοποίησε ομιλία με θέμα την επιστημονική μέθοδο και τον επιστημονικό τρόπο σκέψης.

Η ομιλία ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, κατατοπιστική και βοήθησε να γίνει αντιληπτό τι είναι επιστημονικό και τι όχι, τι είναι τεκμηριωμένο και τι fake news. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον κύριο Καθηγητή για τον χρόνο που αφιέρωσε στους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου. Υποσχόμαστε ότι θα ανταποκριθούμε στην πρόσκλησή του να επισκεφτούμε πολύ σύντομα το Τμήμα Φυσικής του ΑΠΘ και να τα πούμε και από κοντά!