Ενημέρωση για την ανακύκλωση

Την Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2018 πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας ενημέρωση σε ομάδα μαθητών που ασχολείται στα πλαίσια των Σχολικών Δραστηριοτήτων με το θέμα: "Η τέχνη μέσα από την ανακύκλωση". Η ενημέρωση έγινε από τον κ. Τσουρουκίδη Αναστάσιο Αντιδήμαρχο Ποιότητας Ζωής - Καθαριότητας και Πρασίνου και από τον κ. Μιχαήλ Αλέξη Περιβαλλοντολόγο του Δήμου Καβάλας.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για την διαχείριση των απορριμμάτων της πόλης μας αλλά και του νομού και για την διαδικασία της ανακύκλωσης που πραγματοποιείται τα τελευταία χρόνια στην πόλη. Οι μαθητές έθεσαν τις ερωτήσεις τους και οι κύριοι εισηγητές με απλό τρόπο έλυσαν τις απορίες τους.

Σημαντικά τα οφέλη της συνάντησης καθόσον οι στάσεις ζωής διαμορφώνονται από την παιδική ηλικία και οι συμπεριφορές μαθαίνονται.

Ευχαριστούμε τον κ Τσουρουκίδη και τον κ. Μιχαήλ για την άμεση ανταπόκρισή τους στην πρόσκλησή μας.