Ενημέρωση για την ανακύκλωση τηγανελαίου

Την Δευτέρα 19 Μαρτίου 2018 επισκέφτηκε το σχολείο μας η κυρία Ηλιάδου Νανά με σκοπό να ενημερώσει τους μαθητές που συμμετέχουμε στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Η τέχνη μέσα από την ανακύκλωση» για την ανακύκλωση του τηγανέλαιου.

Στην αρχή μας εξήγησε το πόσο σημαντικό είναι το να ανακυκλώνουμε το τηγανέλαιο και τόνισε τις βλαβερές συνέπειες στο περιβάλλον και την υγεία μας όταν το πετάμε. Στο τέλος ανέφερε σημεία όπου υπάρχουν οι συγκεκριμένοι κάδοι ανακύκλωσης.

Τα παιδιά δείξαμε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το θέμα αυτό, εκφράσαμε όλες τις απορίες μας οι οποίες λύθηκαν από την κυρία Ηλιάδου.

Κλείνοντας δηλώσαμε ότι είμαστε πρόθυμοι να βοηθήσουμε ώστε όλοι μας πλέον να ανακυκλώνουμε το τηγανέλαιο, ενημερώνοντας άμεσα την οικογένειά μας και τους φίλους μας.