"Η τέχνη μέσα από την ανακύκλωση"

Μαθητές του σχολείου που συμμετείχαν στο πρόγραμμα: "Η τέχνη μέσα από την ανακύκλωση"  δημιούργησαν!!!

Οι μαθητές γνώρισαν την ανακύκλωση και τα οφέλη της προστασίας του περιβάλλοντος. Δεν σταμάτησαν μόνο εκεί. Συμπαρέσυραν όλους τους μαθητές του σχολείου στη συγκέντρωση ανακυκλώσιμων υλικών (κουτάκια αλουμινίου) και στη συνέχεια δημιούργησαν κατασκευή παρεμβαίνοντας εικαστικά στον χώρο του σχολείου αλλά ταυτόχρονα περνώντας το δικό τους μήνυμα.

Πολύτιμη ήταν η συμβολή του καθηγητή της Τεχνολογίας του σχολείου μας, κ.Χατζηαντωνίου Αλεξάνδρου, υπό το άγρυπνο μάτι του οποίου ήρθε σε πέρας η δημιουργία.

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε σε συνεργασία με το Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο Καβάλας. Μαθητές σχετικού προγράμματος ένωσαν τις δυνάμεις τους με τους μαθητές μας για την ολοκλήρωσή του. Ανάλογες δράσεις λειτουργούν επικουρικά στην συμπερίληψη και στην ανάπτυξη των κοινωνικών δεξιοτήτων των παιδιών.

Αρωγός στην ολοκλήρωση του εγχειρήματος ήταν ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας που θετικά ανταποκρίνεται σε οποιαδήποτε δράση προάγει τη δημιουργικότητα και τη φαντασία των παιδιών.