Επίσκεψη μαθητών στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης Μάιος 2023

Την Τετάρτη 3 Μαΐου 2023, 12 μαθητές που συμμετέχουν στο Περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Διερευνώ τη Φυσική, γνωρίζω τη Φύση, αναπτύσσω δεξιότητες ενεργού πολίτη» με τη συνοδεία του υπεύθυνου Καθηγητή Μανόλη Κουσλόγλου και του καθηγητή Γιώργου Κούσα, επισκέφθηκαν το Τμήμα Φυσικής του Α.Π.Θ.

Εκεί καθηγητές του Πανεπιστημίου και Ερευνητικό προσωπικό τους υποδέχτηκαν και τους ξενάγησαν σε Τομείς της Σχολής Θετικών Επιστημών. Οι μαθητές γνώρισαν τα μαγνητικά υλικά και τις εφαρμογές τους, ενημερώθηκαν σε θέματα Φυσικής της Ατμόσφαιρας και εισήλθαν στον μικρόκοσμο με τη βοήθεια του ηλεκτρονικού μικροσκοπίου.

Οι εντυπώσεις ήταν άριστες, τόσο από πλευρά μαθητών για την ενδιαφέρουσα επίσκεψη, όσο και από πλευράς των υπευθύνων για την άψογη συμπεριφορά των μαθητών μας.

Πολλές ευχαριστίες σε όλο το προσωπικό του Τμήματος Φυσικής του ΑΠΘ και ιδιαίτερα στον Αναπληρωτή Καθηγητή κύριο Αναστάσιο Μολοχίδη για τη φιλοξενία.