Επίσκεψη στο Ναυτικό Μουσείο - Φεβρουάριος 2023

Την Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου 2023 οι μαθητές της Α' και Β' τάξης του σχολείου μας με αφορμή την πραγματοποίηση της εκδρομής - περίπατου του σχολείου τους, είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το Ναυτικό Μουσείο Καβάλας. Η εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη εντάσσεται στο πλαίσιο πολιτιστικών προγραμμάτων που διεξάγονται στο σχολείο με τίτλο «Περιηγούμαι και μαθαίνω την πόλη μου» και «Περιδιαβαίνοντας την πόλη μου».

Οι μαθητές που επισκέφθηκαν το Ναυτικό Μουσείο, γνώρισαν τα μυστικά του και ξεναγήθηκαν από τον κύριο Γιαννακούδη Θεόδωρο με ιδιαίτερα φιλόξενο κι εκπαιδευτικό τρόπο. Το Ναυτικό Μουσείο Καβάλας είναι ένα σύγχρονο μουσείο, δημιουργήθηκε κι οργανώθηκε από 4 συμπολίτες μας που διακρίνονται για την ιδιαίτερη αγάπη τους προς τη θάλασσα, τη ναυτοσύνη και όλα όσα εμπεριέχονται στη συγκεκριμένη έννοια – αξία. Πρόκειται για ένα πλούσιο μουσείο καθώς περιλαμβάνει εκθέματα ναυτικής τέχνης, καλλιτεχνικά δημιουργήματα εμπνευσμένα από τη θάλασσα (καράβια παλαιά και σύγχρονα), αυθεντικά αντικείμενα καραβιών, σιωπηλοί μάρτυρες της ναυτικής ζωής. Ακόμη ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα αποτυπώματα της επίσκεψης στην πόλη της Καβάλας πολλών πλοίων διαφορετικών εθνοτήτων, που φανερώνουν περίτρανα τη μεγάλη επίδραση του λιμανιού αλλά και της θάλασσας στη ζωή και τη φυσιογνωμία της πόλης από το παρελθόν έως σήμερα. Οι μαθητές μας έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα εκθέματα του μουσείου, θαύμασαν και φωτογράφησαν σπάνια και πανέμορφα ευρήματα, που κρύβει ο πλούσιος βυθός της θάλασσας. Τέλος άκουσαν με προσοχή τις πληροφορίες, έκαναν ερωτήσεις κι έμαθαν με βιωματικό τρόπο για τη ναυτική παράδοση του τόπου τους και την τοπική τους ιστορία.