Επίσκεψη στο Μουσείο Προσφυγικού Ελληνισμού - Φεβρουάριος 2023

Την Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2023 παιδιά της Α’ και Β’ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Προσφυγικού Ελληνισμού της Καβάλας. Η παραπάνω βιωματική δράση πραγματοποιήθηκε μέσα στα πλαίσια των πολιτιστικών προγραμμάτων: «Γνωρίζω το παρελθόν της περιοχής μου περιδιαβαίνοντας τα μουσεία της» και «Διαβάζω τα μουσεία - κατανοώ το κόσμο και τον εαυτό μου».

Οι μαθητές συνοδευόμενοι από τους καθηγητές των προγραμμάτων ξεναγήθηκαν κατά ομάδες στο χώρο του μουσείου από τους εκεί υπεύθυνους και κατά την διάρκεια της περιήγησης τους στο χώρο, εντυπωσιάστηκαν από τα εκθέματα αλλά και συγκινήθηκαν από τις αφηγήσεις που αφορούσαν τον προσφυγικό ελληνισμό και το ξεριζωμό του από τη Μικρά Ασία. Έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, εκφράζοντας ενδιαφέρουσες απορίες και προβληματισμούς και διαπίστωσαν πολλοί από αυτούς στοιχεία που συνδέουν τις οικογένειες τους με αυτό το ιστορικό παρελθόν.

Στη συνέχεια εργαζόμενοι οι μαθητές κατά ομάδες, θα επεξεργαστούν μέσα στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος τις εμπειρίες που αποκόμισαν για την εκπόνηση της εργασίας.