Περιήγηση στην πόλη μου - Μάρτιος 2023

Συνεχίζοντας τις δράσεις στο πλαίσιο των πολιτιστικών προγραμμάτων «Περιηγούμαι και μαθαίνω την πόλη μου» και «Περιδιαβαίνοντας την πόλη μου», μαθητές της Α’ τάξης συνοδευόμενοι από τις καθηγήτριές τους, τη Δευτέρα 5 Μαρτίου 2023, περιηγήθηκαν στη ιστορική συνοικία του Αγίου Ιωάννου που αποτελεί και συνοικία του σχολείου τους.

Οι μαθητές εργαζόμενοι ομαδοσυνεργατικά είχαν ήδη συλλέξει πληροφορίες σχετικά με τα αξιοθέατα της περιοχής που θα επισκέπτονταν. Πρώτος σταθμός η εκκλησία του Αγίου Ιωάννου, η παλαιότερη σωζόμενη εκκλησία της πόλης. Τους μαθητές υποδέχθηκε με πολλή χαρά ο εφημέριος του ναού, π. Ηλίας. Την ξενάγηση στον ναό πραγματοποίησε ομάδα μαθητών που είχε προετοιμαστεί για το θέμα αυτό, παρουσιάζοντας την ιστορία του και την αρχιτεκτονική του. Ο π. Ηλίας με πολλή προθυμία συμπλήρωσε και άλλα στοιχεία που αφορούσαν τον ναό τα οποία τα παιδιά δεν είχαν εντοπίσει. Απάντησε σε ερωτήσεις και αναφέρθηκε ιδιαίτερα σε κειμήλια και λείψανα αγίων τα οποία βρίσκονται στον Ναό και τα οποία μεταφέρθηκαν από τους πρόσφυγες που ήρθαν από τις αλησμόνητες πατρίδες.

Ιδιαίτερη εντύπωση έκανε στα παιδιά το Αγίασμα που βρίσκεται κάτω από τον Ναό και το οποίο αποτέλεσε τη βάση για την ανοικοδόμησή του.

Επόμενος σταθμός ήταν το 12ο Δημοτικό Σχολείο, ένα από τα παλιότερα σχολεία της πόλης.

Η περιήγηση έκλεισε στο Δημοτικό Ωδείο, ένα από τα ωραιότερα νεοκλασικά κτίρια της πόλης που αντικατοπτρίζει την αίγλη του παρελθόντος.

Μέσα από τη δράση αυτή οι μαθητές ανακάλυψαν και θαύμασαν τον ιστορικό πλούτο της γειτονιάς τους που μέχρι τότε έμενε «κρυμμένος» από τα μάτια τους.