Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο - Μάρτιος 2023

Την Παρασκευή 17 Μαρτίου 2023 παιδιά της Α’ και Β’ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο της Καβάλας. Η παραπάνω βιωματική δράση πραγματοποιήθηκε μέσα στα πλαίσια των πολιτιστικών προγραμμάτων: «Γνωρίζω το παρελθόν της περιοχής μου περιδιαβαίνοντας τα μουσεία της» και «Διαβάζω τα μουσεία - κατανοώ το κόσμο και τον εαυτό μου».

Οι μαθητές συνοδευόμενοι από τους καθηγητές των προγραμμάτων, πραγματοποίησαν ξενάγηση την οποία ανέλαβαν τα ίδια τα παιδιά του προγράμματος συνεργαζόμενα κατά ομάδες και παρουσίασαν στους συμμαθητές τους εκθέματα του μουσείου μιλώντας για την ιστορική περίοδο στην οποία εντάσσονται, την χρησιμότητα τους και την σημασία τους. Μέρος της ξενάγησης ανέλαβε και ο συνάδελφος κ. Νίκος Καραγιαννακίδης με πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τα εκθέματα. Κατά την διάρκεια της περιήγησης τους στο χώρο, τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν από τα εκθέματα αλλά και τα όσα άκουσαν από τον κ. Καραγιαννακίδη και τους συμμαθητές τους. Έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, εκφράζοντας απορίες και προβληματισμούς και επισήμαναν στοιχεία που τους συνδέουν με αυτό το ιστορικό παρελθόν. Επίσης έβγαλαν φωτογραφίες των εκθεμάτων και γενικότερα της δράσης, προκειμένου να τις χρησιμοποιήσουν στην εκπόνηση των εργασιών του προγράμματος, εργαζόμενοι κατά ομάδες και καταγράφοντας τις εμπειρίες τους από αυτή την πολύ ωραία βιωματική δράση.