Πανελλήνιοι Ενδοσχολικοί Αγώνες Καλαθοσφαίρισης 3Χ3 (προκριματικοί)

Η Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής του ΥΠ.Π.Ε.Θ. προκήρυξε Πανελλήνιους Ενδοσχολικούς Αγώνες Καλαθοσφαίρισης 3 επί 3 (3 εναντίο 3) για το σχολικό έτος 2016-17 για τους μαθητές και τις μαθήτριες και των τριών τάξεων των Γυμνασίων της χώρας με κεντρικό σύνθημα «τάπα στη βία και το ρατσισμό». Οι ενδοσχολικοί αγώνες αποτελούν απαραίτητη διαδικασία εντός της μαθητικής κοινότητας δεδομένου ότι ενθαρρύνεται η συμμετοχή, η αυτενέργεια και η συνεργασία των μαθητών και των μαθητριών.

Ο προγραμματισμός των εσωτερικών πρωταθλημάτων και αγώνων έγινε από τον διευθυντή του σχολείου κ. Κιλικιάν Παναγιώτη και την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής του σχολείου κ. Ακιόζογλου Αναστασία σε συνεργασία με το σύλλογο των διδασκόντων. Δικαίωμα συμμετοχής είχαν όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου. Στους αγώνες, χρέη διαιτητών - κριτών - γραμματείας ανέλαβαν και οι μαθητές. Οι προκριματικοί αγώνες διεξήχθησαν στο προαύλιο του σχολείου την Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου 2017 την 4η, 5η και 6η ώρα. Οι ομάδες που προκρίθηκαν θα αγωνιστούν την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2017 για να αναδειχθούν οι νικήτριες ομάδες (αγοριών και κοριτσιών) του σχολείου.

Κάνετε κλικ ΕΔΩ για να δείτε το πλάνο των αγώνων.