Συμμετοχή στην 1η Περιφερειακή Μαθητιάδα Αθλητισμού και Πολιτισμού Αν. Μακεδονίας & Θράκης 2017

mathitiadaΗ "1η Περιφερειακή Μαθητιάδα Αθλητισμού και Πολιτισμού Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης 2017" έγινε πραγματικότητα. Από τις 3 έως τις 5 Μαΐου 2017 στην πόλη της Κομοτηνής και της Καβάλας έγιναν αγώνες μαθητών Γυμνασίων σε 140 ολυμπιακά αθλήματα και σε 7 παραολυμπιακά.

Με το σύνθημα "χωρίς το φόβο της αποτυχίας και το άγχος της νίκης" ώστε όλοι οι μαθητές να "παιδευτούν" στις αρχές του "ευ αγωνίζεσθε" και τις αυθεντικές αξίες των Ολυμπιακών αγώνων, να γνωρίσουν και να σεβαστούν την διαφορετικότητα, πήραν μέρος 80 σχολεία, 1500 αθλητές, 5000 μαθητές-θεατές και 610 εθελοντές!!!

Το σχολείο μας συμμετείχε με έξι αθλητές στο αγώνισμα του τένις (απλό ανδρών-γυναικών και διπλό ανδρών-γυναικών). Επίσης, ήταν υπεύθυνο για την τελετή της λαμπαδηδρομίας και το άναμμα του βωμού κατά την άφιξη της φλόγας από την Κομοτηνή που έγινε το απόγευμα της Πέμπτης 4 Μαΐου 2017. Ακόμα την Παρασκευή 5 Μαΐου 2017 παιδιά του σχολείου συμμετείχαν στη λαμπαδηδρομία για τη μεταφορά της φλόγας από τον κήπο της Δημαρχίας στην Καλαμίτσα όπου και έγινε και η έναρξη των αγωνισμάτων.

Η χαρά της συμμετοχής ήταν το βραβείο που γεύτηκαν όλοι οι συμμετέχοντες.