5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018

5 panellhnia hmera athlitismou2018Η 5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018 ημερομηνία η οποία συνέπεσε με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Με σύνθημα "ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ" οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν τη ευκαιρία να δραστηριοποιηθούν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις που υλοποιήθηκαν στους χώρους του σχολείου.

Η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Ακιόζογλου Αναστασία, η οποία είχε και την ευθύνη της οργάνωσης, έκανε μία σύντομη αναφορά στο σύνθημα. Τόνισε την αξία που έχει ο συνδυασμός άσκησης και ψυχαγωγίας στην απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και βελτίωσης της φυσικής κατάστασης του ανθρώπου, αποβάλλοντας την αδράνεια και την υποκινητικότητα που αποτελούν τις κύριες αιτίες αύξησης της παχυσαρκίας στους νέους.

Το πρόγραμμα άρχισε με αερόβιες κινητικές δραστηριότητες, χορό, σκυταλοδρομία, γρήγορο βάδιν και συνέχισε με τα ομαδικά αθλήματα του ποδοσφαίρου, της καλαθοσφαίρισης και της πετοσφαίρισης.

Τα παιδιά παρακολούθησαν με ενδιαφέρον και συμμετείχαν με ιδιαίτερο ενθουσιασμό στις διάφορες αθλητικές δραστηριότητες.