6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019

«ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΑΘΛΗΣΗ – ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ» ήταν το σύνθημα της 6ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2019 και της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2019.

Μια ημέρα με ιδιαίτερη σημασία και βαρύτητα, καθώς η σωστή και συστηματική άθληση συνδέεται άμεσα με την καλή υγεία των παιδιών, σωματική, πνευματική και ψυχολογική.

Στο σχολείο μας υιοθετώντας το σύνθημα: "Αγαπώ την Άθληση – Αγαπώ την Υγεία μου" την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019 υλοποιήσαμε δράσεις, ο σχεδιασμός και η επιλογή των οποίων έγινε από την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Ακιόζογλου Αναστασίας, εντός του σχολείου με στόχο την ενεργοποίηση των μαθητών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός και εκτός του σχολείου, την καλλιέργεια ομαδικού πνεύματος και την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Αρχικά έγινε ενημέρωση για την ημέρα και το σύνθημα από την κ. Ακιόζογλου η οποία μεταξύ των άλλων αναφέρθηκε ότι πολύτιμος σύμμαχος για τους έφηβους μαθητές και τις αυξημένες απαιτήσεις της καθημερινότητας αποτελεί τόσο η σωστή και υγιεινή διατροφή όσο και η σωματική άσκηση. Τόνισε ιδιαίτερα ότι η επαφή με τον αθλητισμό, από μικρή ηλικία, έχει σημαντικά οφέλη στη σωματική και πνευματική ανάπτυξη του μαθητή.

Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν με χορευτικά μοντέρνου χορού που ετοίμασαν μαθήτριες της Β' και Γ' τάξης. Στην συνέχεια οι μαθητές ανταποκρίθηκαν με ενθουσιασμό και συμμετείχαν στα ομαδικά αθλήματα, ποδοσφαίρου 5Χ5, καλαθοσφαίρισης 3Χ3 και πετοσφαίρισης που πραγματοποιήθηκαν στο προαύλιο του σχολείου καθώς και υπό την καθοδήγηση του καθηγητή των Καλλιτεχνικών κ. Φερλάντη Ιορδάνη στη δημιουργία πανό με το σύνθημα της ημέρας το οποίο και αναρτήθηκε στο γυμναστήριο ώστε να θυμίζει καθημερινά στα παιδιά τη σημερινή ημέρα που ήταν αφιερωμένη στην άθληση και στον υγιεινό τρόπο ζωής. Στο αμφιθέατρο είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ταινίες μικρού μήκους με περιεχόμενο την υγιεινή διατροφή, να συζητήσουν με την καθηγήτρια της Οικιακής Οικονομίας κ. Παπαγιάννη Μαρίας και να επιλύσουν απορίες τους.

Ήταν μια ξεχωριστή ημέρα γεμάτη εκδηλώσεις και αθλητικά δρώμενα και στόχος όλων αυτών των δράσεων ήταν η σωστή διατροφή και η άθληση να αποτελέσουν σημαντικούς παράγοντες βελτίωσης της φυσικής κατάστασης των μαθητών, καθώς και υιοθέτησης ενός υγιεινού τρόπου ζωής και στην ενήλικη ζωή τους.