8η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2021

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού καθώς και της 8ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού την Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου 2021, το σχολείο μας προέβη στην οργάνωση και υλοποίηση αθλητικών δραστηριοτήτων και εκδηλώσεων με το κοινό σύνθημα «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά». Οι δραστηριότητες είχαν διάρκεια δύο διδακτικών ωρών και υλοποιήθηκαν ανά τάξη. Την ευθύνη της οργάνωσης είχε η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Ακιόζογλου Αναστασία.

Οι δράσεις ξεκίνησαν με την εισήγηση της κ. Ακιόζογλου Αναστασίας:

«Σήμερα Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου 2021 γιορτάζουμε την 8η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού μαζί με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Το σύνθημα μας είναι: «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά».

Η άθληση για τα παιδιά σήμερα είναι πρωτίστως μία ευχάριστη δραστηριότητα και μία πολύτιμη εμπειρία. Τα παιδιά έχουν την τάση να είναι σωματικά δραστήρια με φυσικότητα. Μεγαλώνοντας και περνώντας από την εφηβεία στην ενηλικίωση, τα επίπεδα της φυσικής δραστηριότητας σταδιακά μειώνονται. Για το λόγο αυτό είναι σημαντικό τα παιδιά από μικρή ηλικία να ενθαρρύνονται και να παροτρύνονται συνεχώς για να παραμείνουν δραστήρια.

Ο αθλητισμός και το σχολείο μπορούν να έχουν θετική επίδραση πάνω στα παιδιά. Σύγχρονες έρευνες επιβεβαιώνουν ότι οι μαθητές που ασκούνται δεν βελτιώνουν μόνο τη φυσική τους υγεία αλλά και τη νοητική τους. Η αθλητική εκπαίδευση από τη μία συμβάλλει στη βελτίωση της φυσικής κατάστασης και της σωματικής υγείας των μαθητών και από την άλλη εφοδιάζει τους μαθητές με πειθαρχία, αποφασιστικότητα, υπακοή, θέληση. Ο αθλητισμός και το σχολείο συνδυαστικά έχουν ως αποτέλεσμα την ολόπλευρη ανάπτυξη των μαθητών.

Γι’ αυτό λέμε ναι στην άθληση, ναι στη σωματική δραστηριότητα, χωρίς υπερβολές, για υγιή και χαρούμενα παιδιά».

Κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων οι μαθητές και οι μαθήτριες, τηρώντας τα μέτρα για την πρόληψη και αποφυγή διασποράς του κορωνοϊού, έλαβαν μέρος σε αγώνες μπάσκετ, ποδοσφαίρου, βόλεϊ, στο σχοινάκι και στο πιγκ πογκ.

Ήταν μία ευκαιρία, για τους μαθητές και τις μαθήτριές μας να παίξουν, να εκτονωθούν και να διασκεδάσουν, μέσα από τον αθλητισμό, στο σχολείο τους.