Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας 2015

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς να ανταλλάξουν σκέψεις, ιδέες και εμπειρίες, να αφιερώσουν χρόνο με στόχο την ευαισθητοποίηση όλων των εμπλεκόμενων στην σχολική καθημερινότητα, χρόνο για να ενημερωθούν ή και να προτείνουν τρόπους για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Παρουσιάστηκαν σχετικά videos και ακολούθησε σχολιασμός, συζήτηση, προσωπικές εμπειρίες μαθητών με την καθοδήγηση της καθηγήτριας κα Παγκάλου. Οι καθηγητές ενημερώθηκαν σχετικά με την  αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού  :

·  Για τον ορισμό: τι είναι και τι δεν είναι εκφοβισμός

·  Για τις μορφές της βίας στον εκφοβισμό

·  Για τις συνέπειες του εκφοβισμού σε θύτες και θύματα

·  Για τους παράγοντες κινδύνου του εκφοβισμού: σχολείο, οικογένεια, κοινότητα

·  Για τα ατομικά χαρακτηριστικά θυτών και θυμάτων

·  Για το  ρόλο των θεατών στον εκφοβισμό

·  Για το ρόλο του σχολικού κλίματος στον εκφοβισμό.

Κατόπιν τούτου ο κάθε καθηγητής στο τμήμα του πήρε πρωτοβουλίες και ασχολήθηκε με τους  οι μαθητές δημιουργικά, διαδραστικά, ζωγραφίζοντας, συζητώντας, διαβάζοντας ποίηση, τραγουδώντας.

Την ίδια ημέρα η Β΄θμια Διεύθυνση Καβάλας σε συνεργασία με τον Δήμο Καβάλας , το Δημόσιο Νοσοκομείο και την Αστυνομική Διεύθυνση Καβάλας είχε διοργανώσει μια σημαντική εκδήλωση στην πλατεία της πόλης για να βροντοφωνάξουν τα παιδιά της πόλης πιασμένα χέρι- χέρι σε μια στιβαρή, μεγάλη αλυσίδα την ενσυνείδητη στάση τους απέναντι στον σχολικό εκφοβισμό. Λόγω κακού καιρού η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε τελικά στις 18 Μαρτίου. Σε αυτήν την εκδήλωση συμμετείχαν 2 τμήματα της Γ΄τάξης (Γ1 και Γ2 ) και τα συνόδευσαν οι καθηγητές: Α. Βολτέα, Ε. Μιχαηλίδου, Θ. Παγκάλου. Κατά τη διάρκεια προετοιμασίας για αυτήν την εκδήλωση έζησε η ομάδα μας σύμπνοια, ομαδικότητα, δημιουργία, συγκίνηση, εκφράστηκε καλλιτεχνικά, τραγούδησε. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά μας!