"Αποφασίζω να μήν καπνίζω! Γιατί;;;"

Την Τρίτη 2 Μαΐου 2017 την 5η και 6η ώρα σε χώρο του σχολείου οι μαθητές της Γ' τάξης παρακολούθησαν πρόγραμμα αντικαπνιστικής αγωγής με τίτλο "Αποφασίζω να μήν καπνίζω! Γιατί;;;" από την κ. Χατζηιωσηφίδου Μαρία MSc, ΠΕΔΥ Καβάλας.

Στην αρχή παρακολούθησαν διαφάνειες σχετικά με τα συστατικά του καπνού, την έννοια της εξάρτησης, τις αντιλήψεις των νέων για το κάπνισμα, τις συνέπειες του καπνίσματος στη σωματική και ψυχολογική υγεία και τέλος στην ενδυνάμωση των νέων και την ενίσχυση της αυτοπεποίθησής τους σε αρνητικές απαντήσεις σε υποτιθέμενη προσφορά τσιγάρου.

Ακολούθησαν βιωματικά σκετσάκια όπου ζητήθηκε από τα παιδιά να απαντήσουν αρνητικά σε πιθανές πιέσεις για να καπνίσουν ή να δοκιμάσουν το πρώτο τσιγάρο.

Στο τέλος οι μαθητές κλήθηκαν να αναφέρουν γραπτώς τις εντυπώσεις τους από την παρουσίαση.