Οδική Ασφάλεια και Κυκλοφοριακή Αγωγή 2024

Τη Δευτέρα 29 Ιανουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημέρωση με θέμα την Οδική Ασφάλεια και την Κυκλοφοριακή Αγωγή.

Από το Τμήμα Τροχαίας του Αστυνομικού Τμήματος Καβάλας, ο Αστυνόμος κος Μάνος, η Αστυνόμος κα Γεωργίτση και η Υπαστυνόμος κα Ψαράκη ενημέρωσαν τους μαθητές της Α’ και Β’ Γυμνασίου, ώστε να διαμορφώσουν κυκλοφοριακή συνείδηση και να λειτουργούν υπεύθυνα ως πεζοί, ως συνεπιβάτες, ως ποδηλάτες και μελλοντικά ως οδηγοί.

Η Κυκλοφοριακή Αγωγή μέσα από τη μύηση των παιδιών στην κατάλληλη οδική συμπεριφορά είναι ένα σύντομο και ασφαλές μονοπάτι για να μπορούν, σήμερα, να προστατεύσουν τον εαυτό τους στον δρόμο και, αύριο, να εξελιχθούν σε ευσυνείδητους οδηγούς και ευσυνείδητους χρήστες του οδικού δικτύου.