Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας 2024

Η σημερινή μέρα, Πέμπτη 4 Απριλίου 2024 ορίστηκε από φέτος ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας και είναι αφιερωμένη στην υλοποίηση δράσεων φιλοζωίας και ενημέρωσης για τα αδέσποτα ζώα. Έτσι, το σχολείο μας οργάνωσε ένα πρόγραμμα ενημέρωσης και πληροφόρησης των μαθητών.

Πιο συγκεκριμένα η κτηνίατρος Βασιλική Περτσινίδου ενημέρωσε τους μαθητές της Α’ τάξης για τον τρόπο διαχείρισης των αδέσποτων, την ιατρική τους φροντίδα, τους νόμους σχετικά με την υιοθεσία τους και την ηλεκτρονική τους σήμανση και γενικά την υπεύθυνη κηδεμονία ζώων συντροφιάς. Στην συνέχεια ενημέρωσαν την Β’ και Γ’ τάξη οι κυρίες Δέσποινα Αβραμίδου, Βίκη Παπάζογλου και ο κύριος Κώστας Τιτόπουλος μέλη της φιλοζωϊκής οργάνωσης «Αίσωπος» για τις δράσεις του καταφυγίου και την προσφορά του, στην περίθαλψη και σίτιση των αδέσποτων. Τα παιδιά έδειξαν συγκινητικό ενδιαφέρον για τα αδέσποτα ζωάκια, κατανόησαν την αξία της εθελοντικής προσφοράς και πόσο σημαντικό είναι τα αδέσποτα ζώα να βρουν σ’ ένα σπίτι, φροντίδα και αξιοπρεπή ζωή.

Τέλος ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές συγκέντρωσαν ένα συμβολικό χρηματικό ποσό, με τη μορφή δωροεπιταγής σε κατάστημα της πόλης μας, την οποία παρέδωσαν στην κυρία Αβραμίδου και στα μέλη του «Αισώπου», με στόχο να βοηθήσει και στηρίξει τις ανάγκες σίτισης των ζώων του καταφυγίου και της φιλοζωικής οργάνωσης.

Τις δράσεις οργάνωσαν οι καθηγήτριες του σχολείου μας Μαρία Παπαναστασίου και Λαμπρινή Κολοβού καθώς και το δεκαπενταμελές συμβούλιο του σχολείου μας, με στόχο μια ολιστική προσέγγιση της εκπαίδευσης, που τονίζει την σημασία της εκτίμησης της ζωής όλων των ζώων, για την βιωσιμότητα του πλανήτη και το μέλλον της ανθρωπότητας.

Πιο συγκεκριμένα η κτηνίατρος Βασιλική Περτσινίδου ενημέρωσε τους μαθητές της Α’ τάξης για τον τρόπο διαχείρισης των αδέσποτων, την ιατρική τους φροντίδα, τους νόμους σχετικά με την υιοθεσία τους και την ηλεκτρονική τους σήμανση και γενικά την υπεύθυνη κηδεμονία ζώων συντροφιάς. Στην συνέχεια ενημέρωσαν την Β’ και Γ’ τάξη οι κυρίες Δέσποινα Αβραμίδου, Βίκη Παπάζογλου και ο κύριος Κώστας Τικόπουλος μέλη της φιλοζωϊκής οργάνωσης «Αίσωπος» για τις δράσεις του καταφυγίου και την προσφορά του, στην περίθαλψη και σίτιση των αδέσποτων. Τα παιδιά έδειξαν συγκινητικό ενδιαφέρον για τα αδέσποτα ζωάκια, κατανόησαν την αξία της εθελοντικής προσφοράς και πόσο σημαντικό είναι τα αδέσποτα ζώα να βρουν σ’ ένα σπίτι, φροντίδα και αξιοπρεπή ζωή.