«Έμφυλη βία: Με το βλέμμα στραμμένο στη νέα γενιά»

Την Τρίτη 2 Απριλίου 2024 και την Τετάρτη 3 Απριλίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν μία πολύ ενδιαφέρουσα ενημέρωση από το Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών Καβάλας σχετικά με την έμφυλη βία, με τίτλο: «Έμφυλη βία: Με το βλέμμα στραμμένο στη νέα γενιά»

Με την αξιοποίηση των σύγχρονων εποπτικών μέσων και τον διάλογο, οι μαθητές και οι μαθήτριες κατανόησαν τους όρους έμφυλη βία και γυναικοκτονία, τη διαφοροποίησή τους από τις άλλες μορφές βίας, αλλά και τη σύνδεσή τους με την ενδοοικογενειακή βία. Ενημερώθηκαν για τον τρόπο δράσης του Συμβουλευτικού Κέντρου Γυναικών Καβάλας και γενικά των δομών για την εξάλειψη της βίας κατά των γυναικών.

Η ευαισθητοποίηση των μαθητών και των μαθητριών για την έμφυλη βία ολοκληρώθηκε με μια βιωματική δράση ανώνυμης αλλά και ελεύθερης έκφρασης των ίδιων. Τα παιδιά έγραψαν σκέψεις, προβληματισμούς και εμπειρίες και είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν και να συμβουλευτούν τις υπεύθυνες της ενημερωτικής δράσης για αντίστοιχα θέματα που τα απασχολούν.

Δυστυχώς η βία είναι ένα καθημερινό παγκόσμιο φαινόμενο. Όμως οι δολοφονίες γυναικών στη χώρα μας και ανά τον κόσμο συνιστούν ακραία μορφή έμφυλης και σεξιστικής βίας, πρόκειται για εγκλήματα που στηρίζονται στις βαθιά εμπεδωμένες κοινωνικές αντιλήψεις και έμφυλα στερεότυπα. Είναι σημαντικό λοιπόν οι μαθητές να είναι ενημερωμένοι και ευαισθητοποιημένοι σχετικά με αυτό το πολύ σοβαρό φαινόμενο κοινωνικής παθογένειας. Να ξέρουν ότι δεν πρέπει να το προσπερνούν και δεν πρέπει να σιωπούν.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα την κ. Κιρκασιάδου Θεανώ, Νομικό, και την κ. Μπένου Σοφία, Κοινωνιολόγο, για την αξιόλογη προσπάθειά τους να αφυπνίσουν τους μαθητές και τις μαθήτριες μας και για την άψογη συνεργασία τους με το σχολείο μας.