Ενημερωτική δράση για το εκπαιδευτικό προσωπικό 2024

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024, το σχολείο μας, πραγματοποίησε δίωρη ενημερωτική δράση για το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας με θέμα: «Από την οικογένεια στο σχολείο: Σχέσεις καθηγητών και καθηγητριών με τους μαθητές και τις μαθήτριες, με οδηγούς τον σεβασμό και την ισοτιμία».

Η δράση υλοποιήθηκε από την ψυχολόγο του Συμβουλευτικού Κέντρου Γυναικών του Δήμου Καβάλας κ. Στεργίδου Μαρία. Στη διάρκεια της δράσης και με την ενεργό συμμετοχή των καθηγητών και καθηγητριών συζητήθηκαν τρόποι για τη συνεργασία και οικοδόμηση αρμονικών σχέσεων μεταξύ μαθητών/-τριών και καθηγητών/-τριών και την ενίσχυση της κοινωνικής διάστασης του έργου του εκπαιδευτικού.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Στεργίδου Μαρία και το Συμβουλευτικό Κέντρο του Δήμου Καβάλας για την ενδιαφέρουσα και εποικοδομητική επιμόρφωση και στήριξη στον σύνθετο και πολυδιάστατο εκπαιδευτικό ρόλο μας.