Τσικνοπέμπτη 2024

Μια ομάδα, μια αγκαλιά, μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί, τηρήσαμε και φέτος στο σχολείο μας, το έθιμο της Τσικνοπέμπτης, την Πέμπτη 7 Μαρτίου 2024.

Τη φροντίδα της εκδήλωσης είχε αναλάβει ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων σε συνεργασία με τους μαθητές. Από νωρίς το πρωί στο προαύλιο του Σχολείου στήθηκαν οι ψησταριές με πολύ κέφι και διάθεση από τους γονείς, οι οποίοι ανέλαβαν το ψήσιμο, μια δουλειά αρκετά κουραστική ταυτόχρονα όμως και ευχάριστη!

Η βροχή και ο άσχημος καιρός δεν στάθηκαν εμπόδιο στη χαρούμενη διάθεση μας. Με χαρές, γέλια, αστεία και πολύ κέφι μετά τα μαθήματα των πρώτων ωρών, στο γυμναστήριο του σχολείου, στήθηκε το γλέντι. Τα νοστιμότατα σουβλάκια, τα τραγούδια και οι χοροί δημιούργησαν μια ατμόσφαιρα γεμάτη χαρά και γέλιο.

Το έθιμο της Τσικνοπέμπτης είναι πάντα μια υπέροχη ευκαιρία να συνδεθούμε και να γιορτάσουμε με κέφι. Άλλωστε τέτοιες μέρες αποκτούν νόημα μόνο αν υπάρχει αγάπη, αλληλεγγύη, ενότητα και ανιδιοτελής προσφορά.

Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την προσφορά τους!

Ευχόμαστε σε όλους καλό Τριώδιο με υγεία και κάθε χαρά. Και του χρόνου!!!