Ενημέρωση για την εξωτερική ιεραποστολή 2014

Την Τετάρτη 5 Μαρτίου 2014 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας στα πλαίσια του εορτασμού της εξωτερικής ιεραποστολής πραγματοποιήθηκε ενημερωτική εκδήλωση για τις δραστηριότητες του γραφείου της εξωτερικής ιεραποστολής της Ιεράς μητροπόλεως μας.

Ο π. Χερουβείμ Γούπας μίλησε στα παιδιά για τις δράσεις που γίνονται στη μακρινή χώρα της Ουγκάντας στην Αφρική. Τα παιδιά μέσα από τις φωτογραφίες και τις προσωπικές εμπειρίες του ομιλητή διαπίστωσαν το σημαντικότατο ανθρωπιστικό έργο που γίνεται εδώ και 40 χρόνια από τη μητρόπολή μας. Ενημερώθηκαν για τα εντυπωσιακά έργα αγάπης που έχει καταφέρει αυτή, στη μακρινή αφρικανική ήπειρογια τους ναούς που χτίστηκαν , τα ιατρεία, τα σχολεία αλλά και τα καθημερινά συσσίτια που λειτουργούν χάρη στη αμέριστη βοήθεια των συμπολιτών μας.