Συμμετοχή στη δράση "Γνωρίζω και προβάλλω τον τόπο μου"

Την Παρασκευή 4 Απριλίου 2014 άνοιξε τις πύλες της στο κοινό η μαθητική έκθεση των έργων που δημιουργήθηκαν στο πλαίσιο της δράσης «Γνωρίζω και προβάλλω τον τόπο μου» που χρηματοδοτήθηκε από το έργο InTourAct- Ολοκληρωμένα Σχέδια για την Ανάπτυξη του Τουρισμού στην ΝΑ Ευρώπη.

Θέλοντας να προβάλλουμε και εμείς την πόλη μας και τα αξιοθέατά της με έναν πρωτότυπο τρόπο, αποφασίσαμε, στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής, να αξιοποιήσουμε το Διαδίκτυο και τα Web2.0 εργαλεία γι' αυτό τον σκοπό. Δουλεύοντας, έτσι, ομαδικά, δημιουργήσαμε μια σειρά κόμικς με τίτλο «Περιδιαβαίνοντας την πόλη μου». Σ' αυτά βλέπουμε μερικά συνομήλικα μας παιδιά να συστήνουν την πόλη μας στους επισκέπτες φίλους τους. Προβάλλονται τα σημαντικότερα αξιοθέατα της Καβάλας, ενώ παράλληλα δίνονται και κάποιες ιστορικές πληροφορίες γι' αυτά, μέσα από τους έξυπνους, νεανικούς διαλόγους.

Οι μαθητές του Β3α