Εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα - Βουλή των Ελλήνων 2015

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν την καθιερωμένη εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα από την Τετάρτη 4 έως και την Παρασκευή 6 Νοεμβρίου 2015.

Το ταξίδι εξελίχθηκε χωρίς κανένα απρόοπτο και έτσι η άφιξη στην Αθήνα έγινε την αναμενόμενη ώρα.

Το πρώτο βράδυ οι μαθητές παρακολούθησαν θεατρική παράσταση. Την επόμενη μέρα υλοποιήθηκε με επιτυχία ένας κύκλος επισκέψεων των μαθητών στα πιο αντιπροσωπευτικά αξιοθέατα της Αθήνας ( Πλατεία Συντάγματος και αλλαγή φρουράς, Ακρόπολη, Μουσείο Ακρόπολης, Εκκλησία Καπνικαρέας )  και περιηγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας. Στη συνέχεια οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο κτίριο του Κοινοβουλίου και στις παρουσιαζόμενες εκθέσεις ενημερώθηκαν για τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της Βουλής. Είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν συνεδρίαση του Κοινοβουλίου, εμπειρία ιδιαίτερη. Το βράδυ της ίδιας ημέρας οι μαθητές με τους συνοδούς καθηγητές δείπνησαν σε ταβέρνα σε παραδοσιακή συνοικία στο κέντρο της Αθήνας.

Η επιστροφή την τρίτη ημέρα έγινε χωρίς προβλήματα καθώς ο καιρός ήταν πολύ καλός.

Η εκδρομή ήταν επιτυχής και εξυπηρέτησε τους εκπαιδευτικούς στόχους που είχαν τεθεί.

Το πρόγραμμα τηρήθηκε με απόλυτη ακρίβεια.

Οι φωτογραφίες που ακολουθούν αποτυπώθηκαν από το φωτογραφικό φακό της μαθήτριας της Γ' τάξης Αγγελίδου Σεβαστής.