Εκπαιδευτική εκδρομή στo Πολεμικό Μουσείο στη Θεσσαλονίκη 2015

Οι μαθητές των τμημάτων Γ2 και Γ3 του σχολείου μας, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη  στη Θεσσαλονίκη την Τρίτη 22 Δεκεμβρίου 2015 στο Πολεμικό Μουσείο.

polemiko-moyseio2 800x532Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου στην αίθουσα ΣΟΦΙΑΣ ΒΕΜΠΟ καθώς και σε όλα τα τμήματα εκθεμάτων της Πολεμικής Ιστορίας της Ελλάδας. Είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν μια ζωντανή αναπαράσταση όλης της σύγχρονης νεοελληνικής ιστορίας. Η παρουσίαση υπήρξε άψογη. Τα παιδιά μέσω της βιωματικής επαφής με αυθεντικά κειμήλια της κάθε ιστορικής περιόδου: αυθεντικά χειρόγραφα, polemiko-moyseio1 800x532χάρτες, πίνακες ζωγραφικής, αντικείμενα καθημερινής χρήσης, μετάλλια, στολές, σημαίες και όπλα γνώρισαν καλύτερα την ιστορία της χώρας μας και αποκόμισαν χρήσιμες πληροφορίες για αυτήν.

Παρακολούθησαν ταινία 3D με την ιστορία της Πολεμικής Αεροπορίας του τόπου μας από το ξεκίνημά της έως τις μέρες μας.