Εκπαιδευτική εκδρομή στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών στη Θεσσαλονίκη 2016

Την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου 2016 οι μαθητές της Β' και Γ' τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη.

Παρακολούθησαν στο Πλανητάριο την ταινία: "Από τη γη στο σύμπαν". Ένα ταξίδι των ουράνιων ανακαλύψεων από τις θεωρίες των αρχαίων Ελλήνων αστρονόμων μέχρι τα υπερσύχρονα τηλεσκόπια. Επισκέφτηκαν το ηλιακό σύστημα και ταξίδεψαν πέρα από το Γαλαξία στην απεραντοσύνη του Σύμπαντος. Με την "Όαση στο διάστημα" περιηγήθηκαν στις αθέατες γωνιές του ηλιακού συστήματος αναζητώντας το πολύτιμο νερό.

Στο Κοσμοθέατρο παρακολούθησαν την παραγωγή "Ο Μηχανισμός των Αντικυθήρων" και στη συνέχεια την ταινία "Ο Δαρβίνος και το μυστήριο της Φύσης" που παρουσιάζει τη θεωρία του που έθεσε τις βάσεις της εξελικτικής βιολογίας.

Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν με τη γνωριμία τους με το Κέντρο Διάδοσης και Επιστημών και το Μουσείο Τεχνολογίας και ειδικότερα με τις προβολές που παρακολούθησαν.

Στιγμές της επίσκεψης αποθανάτησε ο φακός του κ. Κουσλόγλου Μανόλη.