Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο "2016-17"

Στις 22 και 29 Μαρτίου 2017, ημέρα Τετάρτη τα τμήματα Α1 και Α2 του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Καβάλας. Εκεί οι μαθητές μας περιηγήθηκαν στους χώρους του μουσείου, όπου εκτίθενται τα προϊστορικά ευρήματα των αρχαιολογικών ανασκαφών από όλο το Νομό Καβάλας, ευρήματα από τις ανασκαφές της Νεάπολης (παλιάς Καβάλας), της Αμφίπολης καθώς και από άλλες περιοχές της Ανατολικής Μακεδονίας.

Εκτός αυτού τα παιδιά συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του μουσείου, το οποίο τους έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσουν και να εξοικειωθούν με τις αρχαιότητες μέσα από τη συζήτηση με την υπεύθυνη Αρχαιολόγο του μουσείου κ. Αμοιρίδου Κωνσταντίνα και ένα παιχνίδι ρόλων. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και ο καθένας από αυτούς είχε τον ρόλο του αρχαιολόγου, του σχεδιαστή και του συντηρητή αρχαιοτήτων. Επιλέχθηκαν από τους ίδιους διάφορα αντικείμενα της έκθεσης του μουσείου και η κάθε ομάδα πραγματοποίησε τη διαδικασία που ακολουθεί η επιστημονική ομάδα του μουσείου, όπως περιγραφή, σχεδιασμός και καταγραφή των φθορών του αντικειμένου. Η δραστηριότητα ήταν διασκεδαστική για τους μαθητές και τους βοήθησε να προσεγγίσουν από μια άλλη πλευρά τα εκθέματα του μουσείου.