Διδακτική επίσκεψη στον Νικηφόρο Δράμας

Την Παρασκευή 5 Μαΐου 2017 οι μαθητές της Β' Γυμνασίου πραγματοποίησαν ημερήσια διδακτική επίσκεψη με τη συνοδεία καθηγητών τους. Η ημέρα ξεκίνησε με επίσκεψη στο Κτήμα Κώστα Λαζαρίδη, στην Αδριανή Δράμας. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν για μία περίπου ώρα από τους υπευθύνους της εταιρίας, τόσο στους εντυπωσιακούς χώρους του Οινοποιείου, όσο και στα αμπέλια που περιτριγυρίζουν τον Κτήμα. Οι γνώσεις και τα μυστικά που αποκόμισαν σχετικά με την αμπελουργία και την οινοποιεία ήταν πολλές και εξαιρετικά ενδιαφέροντες.

Η εκδρομή συνεχίστηκε με την επίσκεψη στο Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις του Νικηφόρου Δράμας, όπου μας υποδέχτηκε ο Φυσικός του Σχολείου κ. Μιχάλης Δογραμματζίδης. Οι μαθητές, συνοδεία των καθηγητών τους ξεναγήθηκαν στους χώρους του εκπληκτικού Υπαίθριου Εργαστηρίου Φυσικής του Σχολείου, όπου πειραματίστηκαν και μελέτησαν φυσικά φαινόμενα και φυσικούς νόμους παίζοντας και διασκεδάζοντας. Η εκπαιδευτική ημέρα έκλεισε με μια σύντομη επίσκεψη στην πόλη της Δράμας για μια βόλτα και φαγητό, πριν την απογευματινή επιστροφή στην Καβάλα.