Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο "2017-18"

Το Αρχαιολογικό Μουσείο Καβάλας οργάνωσε και φέτος εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέματα ευρήματα του μουσείου και την ιστορία της πόλης και της ευρύτερης περιοχής της. Οι μαθητές και των τεσσάρων τμημάτων της Α’ τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να το παρακολουθήσουν την Τετάρτη 11 Οκτωβρίου 2017 και την Τετάρτη 25 Οκτωβρίου 2017.

Αρχικά η αρχαιολόγος του μουσείου κ. Αμοιρίδου Κωνσταντίνα τους μίλησε για το πρόγραμμα – παιχνίδι, τους ξενάγησε στους χώρους του μουσείου και ιδιαίτερα στην αίθουσα των αρχαϊκών χρόνων της Νεάπολης θυμίζοντας τους ταυτόχρονα και τα ιστορικά στοιχεία της εποχής εκείνης. Στη συνέχεια τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες των τεσσάρων ή πέντε ατόμων αναλαμβάνοντας κάθε μαθητής έναν ρόλο: του αρχαιολόγου, του συντηρητή ή του σχεδιαστή, προσομοιώνοντας με αυτό τον τρόπο μία επιστημονική ομάδα του μουσείου.

Αφού παρατήρησαν τα διάφορα αντικείμενα – εκθέματα της αίθουσας διάλεξαν κάποιο από αυτά και ο καθένας το μελέτησε σε σχέση με τη δική του «ειδικότητα». Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με παιχνίδι – βιωματική δράση. Δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές να συνθέσουν αντικείμενα που είδαν, με τη μορφή πάζλ ή να συναρμολογήσουν σπασμένα αντικείμενα αλλά και να ντυθούν με αρχαίες ενδυμασίες.

Οι μαθητές μέσω διασκεδαστικών δράσεων – παιχνιδιών ήρθαν σε επαφή με την ιστορία της πόλης των αρχαϊκών χρόνων και πληροφορήθηκαν τον τρόπο που εργάζονται οι ειδικοί στον χώρο της αρχαιολογικής μελέτης και εργασίας.