Εκπαιδευτική επίσκεψη στην εφημερίδα "Νέα Εγνατία" και στο ράδιο "Αλφα"

Την Τετάρτη 9 Μαΐου 2018 το τμήμα Γ1 επισκέφτηκε τις εγκαταστάσεις της εφημερίδας "Νέα Εγνατία" και του ράδιο "Άλφα" στην Καβάλα.

Σκοπός της εκπαιδευτικής επίσκεψης, να πληροφορηθούν οι μαθητές σχετικά με τη διαδικασία έκδοσης μιας εφημερίδας και να αποκτήσουν την εμπειρία της συμμετοχής σε ραδιοφωνική εκπομπή.

Η αρχισυντάκτρια της εφημερίδας κα Ακοκαλίδου Σίσσυ ενημέρωσε εκτενώς και πολύ πρόθυμα τους μαθητές για τη διαδικασία δημιουργίας και δημοσίευσης μιας είδησης καθώς και τη σύνταξη μιας εφημερίδας.

Στη συνέχεια επισκέφτηκαν το στούντιο του ράδιο "Αλφα", ενώ μια ομάδα μαθητών φιλοξενήθηκε στην εκπομπή του δημοσιογράφου κ. Χαζαρίδη Νίκου, ο οποίος έδωσε στους μαθητές τη σημαντική ευκαιρία της βιωματικής μάθησης μέσα από την επαφή τους με το ραδιόφωνο, παρουσιάζοντας την εργασία τους για τη γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου ενόψει της Hμέρας Mνήμης στις 19 Μαΐου.

Οι μαθητές ολοκλήρωσαν την επίσκεψή τους αποκομίζοντας σημαντικές γνώσεις για τον τρόπο λειτουργίας των ΜΜΕ τον ενημερωτικό και μορφωτικό τους ρόλο καθώς αυτός ήταν και ο απώτερος σκοπός της επίσκεψης.