«Η Βιογραφία του Πατρογονικού»

Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2018. Ώρα 12.00 μεσημέρι.

Μαθητές και μαθήτριες του Γ2 του σχολείου μας απόλαυσαν στο «Αντιγόνη Βαλάκου» την παράσταση του ΔΗΠΕΘΕ της πόλης μας «Η Βιογραφία του Πατρογονικού» βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο της κ. Μάγκυς Κριθαρέλλη.

Οι ηθοποιοί μάγεψαν τους μικρούς θεατές που παρακολούθησαν με αμείωτο ενδιαφέρον την ιστορία του σπιτιού και παράλληλα εκδοχές της ιστορίας της πόλης και της Ελλάδας. Ένα κτίριο της γειτονιάς τους, που μπορεί να το προσπερνούσαν στο καθημερινό διάβα τους, ίσως και αδιάφορα μέχρι τώρα, μίλησε με τη σκηνοθετική ματιά του κ. Θ. Γκόνη.

Η παράσταση αυτή θα σταθεί αφορμή ώστε κάθε παρόμοιο εναπομείναν κτίσμα της γειτονιάς, της πόλης να κεντρίσει το ενδιαφέρον τους, ίσως μάθουν να στέκονται με δέος μπροστά του, ίσως να θέλουν να αφουγκραστούν τις φωνές του.