Ραδιοφωνική εκπομπή για την παγκόσμια ημέρα ποίησης 2019

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης και στα πλαίσια της διαθεματικότητας οι μαθητές του τμήματος Γ2 του 3ου Γυμνασίου Καβάλας ανέλαβαν να παρουσιάσουν μελοποιημένα ποιήματα Ελλήνων ποιητών μέσα από τη συχνότητα του ΑΛΦΑ ΡΑΔΙΟ και με την βοήθεια του δημοσιογράφου κ. Νίκου Χαζαρίδη. Με αυτόν τον τρόπο δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές να γνωρίσουν τους θησαυρούς της ποίησης και της μουσικής.

Για τον λόγο αυτό οι μαθητές μαζί με τους συνοδούς εκπαιδευτικούς βρέθηκαν το μεσημέρι της Πέμπτης 21 Μαρτίου 2019 στις εγκαταστάσεις του ραδιοσταθμού όπου και ξεναγήθηκαν προτού συμμετέχουν στην ραδιοφωνική τους παρουσίαση, αφιερωμένη στην Ημέρα Ποίησης. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν επίσης την ευκαιρία να ενημερωθούν από την αρχισυντάκτρια της εφημερίδας ΝΕΑ ΕΓΝΑΤΙΑ,κ. Σίσσυ Ακοκαλίδου σχετικά με την διαδικασία σύνταξης των ρεπορτάζ και τελικά του φύλλου της εφημερίδας.