10ο Φεστιβάλ Βιομηχανικής Πληροφορικής 2019

Το 10ο Φεστιβάλ Βιομηχανικής Πληροφορικής στο Εκθεσιακό Κέντρο «Απόστολος Μαρδύρης» στη Νέα Καρβάλη είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν τη Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2019 οι μαθητές της Γ' τάξης του σχολείου μας.

Οι μαθητές αφού χωρίστηκαν σε ολιγάριθμες ομάδες ξεναγήθηκαν από τους εθελοντές φοιτητές του ΤΕΙ Καβάλας, στο Περίπτερο Τεχνολογίας (Tech Show) της έκθεσης όπου τους παρουσιάστηκαν λεπτομερώς οι εργασίες - εκθέματα φοιτητών από Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της χώρας και μαθητών από σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καβάλας. Τους δόθηκε έτσι η δυνατότητα να γνωρίσουν μια σειρά από ρομποτικές κατασκευές, νέες πρακτικές και λειτουργικές εφαρμογές προϊόντων υψηλής τεχνολογίας.

Ακολούθησε ενημέρωση στην αίθουσα του αμφιθεάτρου από τον κ. Πογαρίδη Δημήτριο για το πώς η θεωρία της πληροφορικής μετατρέπεται σε πράξη στην καθημερινότητα, με απλό και κατανοητό τρόπο. Ο κ. Καραμπατζάκης Δημήτριος ενημέρωσε τους μαθητές για τις νέες τεχνολογίες και την Εκπαιδευτική Ρομποτική, τονίζοντας ιδιαίτερα τη σπουδαιότητά τους ως σημαντικό εργαλείο μάθησης. Στο τέλος ο κ. Καζανίδης Ιωάννης αναφέρθηκε στην εικονική και επαυξημένη πραγματικότητα με απλό και κατανοητό τρόπο.

Η επίσκεψη αποτέλεσε μία αξιόλογη εμπειρία για τους μαθητές αλλά και για τους συνοδούς καθηγητές του σχολείου μας οι οποίοι αφενός εντυπωσιάστηκαν από τα εκθέματα αφετέρου δέχτηκαν ποικίλα ερεθίσματα. Είχαν την ευκαιρία να διευρύνουν την σκέψη τους όσο αφορά τις καινοτόμες πρακτικές στην τεχνολογία, ανοίγοντας δρόμους για το παρόν και το μέλλον

Ακολούθησε επίσκεψη στο Ιστορικό και Εθνολογικό Μουσείο των Ελλήνων της Καππαδοκίας στη Νέα Καρβάλη. Ο κ. Ιωσηφίδης Καπλάνης μίλησε στα παιδιά για τη δημιουργία και τον σκοπό του Μουσείου, για τους Καππαδόκες και την Πατρίδα. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου και μέσα από τα εκθέματα - κειμήλια γνώρισαν τον τρόπο ζωής του Ελληνικού πληθυσμού που ζούσε στα βάθη της Μ. Ασίας.