Διδακτική επίσκεψη στη Δράμα 2019

Την Τρίτη 17 Δεκεμβρίου 2019 οι μαθητές της Β’ Γυμνασίου, πραγματοποίησαν ημερήσια διδακτική επίσκεψη με τη συνοδεία καθηγητών τους. Η επίσκεψη αυτή διοργανώθηκε στο πλαίσιο της διδασκαλίας του μαθήματος της Φυσικής και ήταν μια πρώτη επιβράβευση προς τους μαθητές για την επιμέλεια και το ενδιαφέρον τους για το μάθημα. Αρχηγός της εκδρομής ήταν ο Φυσικός Μανόλης Κουσλόγλου και συνοδοί καθηγητές η Κατερίνα Γλαβίνα, Φιλόλογος, η Ευλαμπία Μιχαηλίδου, Θεολόγος, η Ξανθίππη Κατσούπη, Φιλόλογος ειδικής αγωγής και ο Απόστολος Νικούδης, Μαθηματικός.

Η ημέρα ξεκίνησε με επίσκεψη στο Οινοποιείο Chateau Lazaridi στην Αγορά Δράμας. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν για τρία τέταρτα της ώρας από οινοποιούς της εταιρίας στους εντυπωσιακούς χώρους του Οινοποιείου. Οι γνώσεις και τα μυστικά που αποκόμισαν σχετικά με την αμπελουργία και την οινοποιεία ήταν πολλά και εξαιρετικά ενδιαφέροντα. Ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσαν τα εκθέματα της πινακοθήκης, που αποτέλεσαν όλα αυτά τα χρόνια τις ετικέτες μιας συγκεκριμένης ποικιλίας κρασιών του οινοποιείου.

Η εκδρομή συνεχίστηκε με την επίσκεψη στο Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις του Νικηφόρου Δράμας, όπου μας υποδέχτηκε ο Φυσικός του Σχολείου κ. Μιχάλης Δογραμματζίδης. Οι μαθητές, συνοδεία των καθηγητών τους ξεναγήθηκαν στους χώρους του εκπληκτικού Υπαίθριου Εργαστηρίου Φυσικής του Σχολείου, όπου πειραματίστηκαν και μελέτησαν φυσικά φαινόμενα και φυσικούς νόμους παίζοντας και διασκεδάζοντας. Επίσης, ενημερώθηκαν σχετικά με τη λειτουργία των ηλιακών ρολογιών και την εκπληκτική ακρίβειά τους, ενώ τέλος επισκέφθηκαν τον ολοκαίνουργιο θόλο με το ρομποτικό τηλεσκόπιο.

Η εκπαιδευτική ημέρα έκλεισε με μια επίσκεψη στην Ονειρούπολη της Δράμας, αλλά και μια βόλτα για φαγητό στην πόλη, πριν την απογευματινή επιστροφή στην Καβάλα.