Επίσκεψη στη Θεματική Έκθεση "Παιδί και οικογένεια"

Στπλαίσιο των εκδηλώσεων Μνήμης για την 100η Επέτειο από την Μικρασιατική Καταστροφή, ο Σύλλογος Μικρασιατών Καβάλας και το Μουσείο Προσφυγικού Ελληνισμού διοργάνωσε Θεματική Έκθεση κειμηλίων με τίτλο: «Παιδί και Οικογένεια», στην αίθουσα της Μεγάλης Λέσχης.

Οι μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας, ανά τμήμα, από τη Δευτέρα 16 Μαΐου 2022 έως και την Πέμπτη 19 Μαΐου 2022 είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στην έκθεση, να δουν κειμήλια, έγγραφα και αρχειακό υλικό που αφορούν την προσφυγική οικογένεια και το παιδί στην καθημερινή τους ζωή είτε στις αλησμόνητες πατρίδες, είτε στα μέρη που εγκαταστάθηκαν μετά τον ξεριζωμό.

Όλα τα εκθέματα άγγιξαν τις ψυχές των παιδιών αφού το κάθε έκθεμα χωριστά «κουβαλά» τη δική του ιστορία. Ιστορίες που μετέφεραν εικονικά τα παιδιά στην καθημερινότητα των προγόνων τους και βίωσαν έστω και νοερά στιγμές της οικογενειακής τους ζωής.

Ευχαριστούμε θερμά την Πρόεδρο του Συλλόγου κ. Τσίγκου Σοφία και τους Έφορους του Μουσείου κ. Ζαχαρόπουλο Μανώλη και κ. Ζαχαροπούλου Έλενα που κρατάνε αναμμένη την λαμπάδα της μνήμης και μας βοηθούν μέσα από κάθε κειμήλιο να γνωρίσουμε τους προγόνους μας και τις αλησμόνητες πατρίδες.

Μία έκθεση που άξιζε πραγματικά να την επισκεφτούμε!