Διδακτική επίσκεψη στη Δράμα 2024

Την Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου 2024, το σχολείο μας, πραγματοποίησε ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στο πλαίσιο βιωματικής διδασκαλίας, συνεργασίας με άλλα σχολεία και σύνδεσης της γνώσης με την τοπική κοινωνία, τον πολιτισμό και την τοπική ιστορία και τα μνημεία.

Οι μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας με τη συνοδεία καθηγητών και καθηγητριών τους, Γιακουμάκη Μαρίας, Ζαχαρούδη Κυριακής, Σπανούδη Γεωργίας, Τοραμανίδου Μαριάνθης και Χατζηηλία Παύλου, επισκέφτηκαν το Βαπτιστήριο της Αγίας Λυδίας και τον Αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων.

Η περιήγησή τους στην ιστορία και τον πολιτισμό του τόπου τους ξεκίνησε στο υπαίθριο αρχαίο βαπτιστήριο, που βρίσκεται στην παρακείμενη όχθη του ποταμού Ζυγάκτη. Συνεχίστηκε στο σύγχρονο Βαπτιστήριο της Αγίας Λυδίας με το υπέροχο ψηφιδωτό στην είσοδό του να ταξιδεύει τους μαθητές στη διαδρομή του Αποστόλου Παύλου από την Ασία στη Νεάπολη, τους Φιλίππους και την υπόλοιπη Ελλάδα.

Κατόπιν οι μαθητές μας αφού εξερεύνησαν τα μέρη του αρχαίου θεάτρου των Φιλίππων, συνέχισαν την περιήγησή τους προς τη Βασιλική Α’, ένα από τα πιο αξιόλογα μνημεία της αρχαίας πόλης των Φιλίππων, προς τη ρωμαϊκή δεξαμενή ύδατος που μετατράπηκε, σύμφωνα με την παράδοση, σε φυλακή του Αποστόλου Παύλου και τη Βασιλική Γ’.

Γνώρισαν επίσης την αρχαία ρωμαϊκή αγορά – forum, το διοικητικό κέντρο των Φιλίππων, με την επιβλητική Βασιλική Β’, την Παλαίστρα και το συγκρότημα του Οκτάγωνου στη νότια πλευρά της αγοράς.

Οι μαθητές ήταν ιδιαίτερα θετικοί και συνεργάσιμοι κατά την ενημέρωση και ξενάγησή τους από τους συνοδούς καθηγητές/-τριες και την υπεύθυνη στον αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων.

Οι μαθητές της Β’ τάξης του σχολείου μας με τη συνοδεία καθηγητών τους και στο πλαίσιο της διδασκαλίας των μαθημάτων Φυσικής, Γεωγραφίας και Μαθηματικών επισκέφτηκαν το Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις του Νικηφόρου Δράμας όπου λειτουργεί πρότυπο Υπαίθριο Εργαστήριο Φυσικής. Σκοπός της επίσκεψης ήταν οι μαθητές να γνωρίσουν βιωματικά - μέσω των κατασκευών και οργάνων που έχουν εγκατασταθεί στον όμορφα διαμορφωμένο αυτό χώρο - τους νόμους της φυσικής και του σύμπανος. Αρχηγός της εκδρομής ήταν ο Κούσας Γεώργιος, Γεωλόγος και συνοδοί καθηγητές η Ράπτη Σοφία, Γεωλόγος, ο Υποδιευθυντής του σχολείου Ασλανίδης Αναστάσιος, Μουσικός, ο Πεϊνηρτζής Βασίλειος, Μαθηματικός και η Κωστέρογλου Ελένη επισης Μαθηματικός Ειδικής Αγωγής.

Αφού προηγήθηκε η εγκάρδια υποδοχή του Διευθυντή του σχολείου και εν συνεχεία του Φυσικού του σχολείου κ. Δογραμματζίδη Μιχάλη, ακολούθησε η ξενάγηση στους χώρους του αξιοθαύματου αυτού υπαίθριου εργαστηρίου. Οι μαθητές συνοδεία των καθηγητών τους και των υπευθύνων του χώρου χρησιμοποιώντας τα εγκατεστημένα όργανα - ηλιακά ρολόγια, την κούπα του Πυθαγόρα, την κρήνη του Ήρωνα, τα ημισφαίρια του Μαγδεμβούργου, την σφαίρα του Ήρωνα, τον κοχλία του Αρχιμήδη, τον δύτη Του Καρτέσιου, κρούσεις σφαιρών, τον κώνο που φαίνεται να αψηφά τους νόμους της βαρύτητας, διάδοση του ήχου, δινορεύματα, βαρύτητα στο ηλιακό σύστημα, ηλιακό κάτοπτρο, πολλαπλές ανακλάσεις με δύο κάτοπτρα, πολλαπλές ανακλάσεις με τρία κάτοπτρα, ισοβαρείς και ισομεγέθεις κύλινδροι που κυλάνε σε ίδια κεκλιμένα επίπεδα, ανάκλαση του ήχου σε παραβολικά κάτοπτρα, κούνια του Νεύτωνα, καρέκλα διατήρησης της στροφορμής, ρόδα διατήρησης της στροφορμής, πόλωση του φωτός, ανάκλαση και διάθλαση του φωτός, δείκτης διάθλασης, σφαίρες που κυλάνε, τροχαλίες - διαδραστικά μέσα από πειράματα, παίζοντας και διασκεδάζοντας, μελέτησαν φυσικά φαινόμενα και νόμους. Στο τέλος επισκέφθηκαν τον θόλο με το ρομποτικό τηλεσκόπιο που είναι εγκατεστημένο στον χώρο, ένα παράθυρο στην απεραντοσύνη του σύμπαντος.

Οι μαθητές της Γ' τάξης του σχολείου μας με ομάδα καθηγητών, Ακιόζογλου Αναστασίας, Γλαβίνα Αικατερίνης, Μιχαηλίδου Ευλαμπίας, Παπαγιάννη Μαρίας, Παπαναστασίου Μαρίας, Σακελλαράκη Νικολάου και Φερλάντη Ιορδάνη, επισκέφθηκαν το Οινοποιείο του κ. Νίκου Λαζαρίδη ( Chateau Niko Lazaridi) στην Αγορά Δράμας .Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τους αρμόδιους του οινοποιείου για την αμπελοοινική καλλιέργεια και τη διαδικασία παραγωγής του κρασιού, ξεναγήθηκαν στους χώρους οινοποίησης και εμφιάλωσης και περιηγήθηκαν στο υπόγειο κελάρι με τα δρύινα βαρέλια στα οποία παλαιώνεται το κρασί. Τέλος στην πινακοθήκη του οινοποιείου θαύμασαν τους εντυπωσιακούς πίνακες ζωγραφικής των καλλιτεχνών που έχουν φιλοτεχνήσει τις ετικέτες που κοσμούν τα μπουκάλια του κρασιού που παράγεται.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί ευχαρίστησαν τους υπεύθυνους του οινοποιείου για την θερμή και ευγενική τους υποδοχή καθώς και για την κατατοπιστική τους ενημέρωση που έλυσε κάθε απορία των μαθητών μας.

Από την εκπαιδευτική αυτή εξόρμηση δεν θα μπορούσε να λείπει μια επίσκεψη και των τριών τάξεων στη γειτονική πόλη της Δράμας, όπου οι μαθητές περιηγήθηκαν στην περιοχή της Αγίας Βαρβάρας και στο κέντρο της πόλης για αναψυχή και φαγητό. Η επιτυχής αυτή δράση, γεμάτη εμπειρίες και εικόνες, έκλεισε με την επιστροφή νωρίς το απόγευμα στην Καβάλα.