Γιορτή 17ης Νοεμβρίου 2018

Με κείμενα και τραγούδια που συνδέθηκαν με την εξέγερση του Πολυτεχνείου τίμησε το σχολείο μας την 45η επέτειο του Νοέμβρη 1973 την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2018.

Πέντε μαθητές μας διάβασαν κείμενα και ποιήματα : ήταν ο Λευτέρης Κυριακόπουλος, ο Βαγγέλης Τσαλίκογλου, ο Δημήτρης Σοϊλεμετζίδης, ο Δημήτρης Μηλιάτης και ο Μάνος Νελόπουλος. Διάβασαν το βιογραφικό του Γιώργου Κηρύκου, που, συνεπής στις αξίες του Πολυτεχνείου, έχασε τη ζωή του στα 1993, παλεύοντας με τις φλόγες για να σώσει συνανθρώπους του. Διάβασαν το χρονικό της δολοφονίας του 5χρονου στα 1973 Δημήτρη Θεοδώρα από σφαίρες στρατιωτικής περιπόλου. Διάβασαν στίχους του Τάσου Λειβαδίτη και του Μανώλη Αναγνωστάκη. Διάβασαν πως «οι νέοι είναι πάντα το μέλλον της Ελλάδας». Τα κείμενα επέλεξε ο ιστορικός Νίκος Καραγιαννακίδης, καθηγητής του κλάδου Φιλολόγων στο σχολείο μας, ο οποίος αναφέρθηκε σύντομα στο χρονικό της δικτατορίας 1967 – 1974.

Την ανάγνωσή τους πλαισίωσε η εξαιρετική χορωδία, που δίδαξε και διηύθυνε ο καθηγητής Μουσικής και Υποδιευθυντής του σχολείου μας Αναστάσιος Ασλανίδης. Την χορωδία συνόδευσαν στο αρμόνιο οι μαθήτριες Κατερίνα Κασάπη και Βενετία Καραχριστιανίδου.