Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2018

Στο πλαίσιο των καθιερωμένων εκδηλώσεων για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή, 26 Οκτωβρίου 2018, στο γυμναστήριο του σχολείου εκδήλωση η οποία ήταν αφιερωμένη στη Σημαία και στην Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με την ανάγνωση πρακτικού του Συλλόγου Διδασκόντων από την κ. Γλαβίνα Αικατερίνη και τον ορισμό σημαιοφόρου και παραστατών. Στο πρώτο μέρος ο Διευθυντής του σχολείου παρέδωσε τη σημαία στους άριστους στο ήθος και την επίδοση μαθητές. Ακολούθησε η απονομή Βραβείων και Αριστείων στους πρωτεύσαντες και αριστεύσαντες μαθητές και μαθήτριες κατά το προηγούμενο σχολικό έτος.

Στο δεύτερο μέρος οι μαθητές και οι μαθήτριες νιώθοντας περήφανοι για την ιστορία, τα γεγονότα και τους ένδοξους προγόνους μας προσπάθησαν να θυμίσουν σε όλους τις δύσκολες στιγμές που πέρασε ο λαός μας, ιδιαίτερα η πόλη μας και η περιοχή μας. Η γιορτή, πλαισιώθηκε με τραγούδια του έπους του ’40 από τη σχολική χορωδία υπό τη διεύθυνση του καθηγητή κ. Ασλανίδη Αναστασίου. Το συντονισμό και την επιμέλεια της εκδήλωσης ανέλαβε ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας κ. Καραγιαννακίδης Νικόλαος.

Ήταν μια συγκινητική γιορτή-αφιέρωμα στα δύσκολα χρόνια της Κατοχής, αλλά και σε όλους εκείνους που αγωνίστηκαν και θυσιάστηκαν για την πατρίδα μας.