Γιορτή 25ης Μαρτίου 2021

25η Μαρτίου. Θρησκευτική και Εθνική γιορτή. Είναι θρησκευτική, γιατί γιορτάζουμε τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και εθνική, γιατί η ημέρα αυτή σηματοδοτεί την έναρξη της ελληνικής επανάστασης ενάντια στην οθωμανική κυριαρχία. Καθώς συμπληρώνονται φέτος 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821, ο νους, η ψυχή και η καρδιά μας είναι στραμμένα στην ιστορική εκείνη περίοδο, η οποία υπήρξε σταθμός στην ίδρυση του νέου ελληνικού κράτους.

Την Τετάρτη 24 Μαρτίου 2021 και κατά τη διάρκεια της εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης, διοργανώθηκαν διαδικτυακά ανά τμήμα εκδηλώσεις για την Επέτειο της Εθνικής Εορτής της 25ης Μαρτίου. Πτυχές της Ελληνικής Επανάστασης φωτίστηκαν μέσα από μία διαδραστική παρουσίαση δίνοντας τη δυνατότητα στους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας να αναγνωρίζουν και να τιμούν τα οράματα της ελευθερίας του 1821.